Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę  | <<  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  >>
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: LPG Sensor - wskazanie poziomu gazu na desce rozdzielcze
PostLink | Napisane: 2017-09-06, 21:27 

jest zwierany sygnał do masy z częstotliwością 20kHz przez filtr RC

PostLink | Napisane: 2017-09-06, 22:29 

Auto: Opel Zafira B
Elektronika: Landirenzo
Pojemność: 1789
Moc: 140
Kod Silnika: 1.8xer
Rok Produkcji: 2006
Na oscyloskopie ładna Piła :)
Już wiadomo... może niektóre samochody mają na wejściu dodatkowy filtr RC.

Na wyjściu HALL ładny stały sygnał analog.

Wygładza już w miarę przebieg wpięty Kondensator 220uF /16V między wyjście pływaka a minus, jak podepnę w aucie to zobaczę czy ustabilizuje sie odczyt na kompie, bo łapie głupoty.

PostLink | Napisane: 2017-09-07, 14:52 

Wklejam Fotkę jak wygląda sygnał generowany przez z LPGSensor'a który idzie do kompa pokładowego co zczytuje pozycje pływaka (0.. 3.4V) - Im niższe napięcie tym wieksza częstotliwość. Sygnał z pływaka to stałe napięcie i stabilna linia na OSC.
Moim zdaniem jest TO do poprawki w następnych wersjach płytki, oczywiście ja u siebie dodałem SMD Elektrolita 477 10V , sygnał prawie prosta linia.

Oczywiście sprawdzimy u znajomego czy to było problemem z pokazywaniem na desce poziomu gazu.

Obrazek

PostLink | Napisane: 2017-09-07, 22:14 

Auto: Ford Mondeo mk3
Elektronika: Stag 4 Qbox plus
Wtryskiwacze: AC W03 w głowicy
Reduktor: AC R01
Pojemność: 1999
Moc: 145
Witam,
tak jak napisałem wcześniej wszystko było ok. Ale od kilku dni jest inaczej :
- przed wczoraj jechałem do pracy o 13-tej wszystko było jak należy
- gdy odpaliłem auto po 22-giej to wskazówka już wędrowała w ślimaczym tempie i po ok 15-20 min pokazywała rzeczywisty poziom gazu. Pb mam 1/4 , a lpg ponad 1/2 wskazań.
- wczoraj sytuacja się powtórzyła, z tą różnicą, że zanim wskazówka zaczęła pokazywać rzeczywisty poziom gazu - przyjmijmy, że była w położeniu 1/2 - zgasiłem auto. Po ponownym odpaleniu po kilkudziesięciu minutach tak jakby cykl zaczynał się od początku.
Jeżdząc po mieście i często parkując co kilkanaście minut nigdy nie pokaże rzeczywistego poziomu.

Dziś rano podpiąłem kompa i aby za symulować pracę na gazie podłączyłem pod cewkę elektrozaworu + 12 i o dziwo wskazówka śmignęła od razu. Próbowałem jeszcze raz po ok godz, normalnie odpaliłem i było znowu ok.
W programie w zakładce Kalibracja zbiornika nie ma żadnych wartości które wpisywałem, wszystkie pola są puste. Tak ma być ?
O co tu chodzi ? Jest dobrze jeden dzień i następnego jest lipa.
Teraz wieczorem odpaliłem auto i stałem pod pracą i czekałem na reakcję wskazówki. Od momentu przełączenia na lpg wskazówka z 1/4 na pozycję ze 2 mm przed 1/2 szła ponad 10 minut. Przy dokładnej obserwacji to ona idzie kilka mm, zatrzymuje się na 3-4 sekundy, znowu idzie kilka mm i znowu się zatrzymuje itd.

Ogólnie rzecz biorąc to jest straszna kicha. Po przełożeniu do drugiego takiego samego auta jest to samo.

Ostatnio edytowano 2017-09-07, 22:21 przez heineken22, łącznie edytowano 1 raz

PostLink | Napisane: 2017-09-07, 22:20 

LPGSensor napisał(a):
heineken22 napisał(a):
a czy ktoś testował to w mondeo mk3 2.0 duratec ?
Tak ja montowałem, działa bardzo dobrze tzn. wskazania zmieniają się szybko, łatwo go skalibrować oraz prawidłowo przełącza na benzynę.

Ma się to nijak do stanu jaki jest u mnie,(co opisałem wyżej) ale skoro twierdzisz, że działa bardzo dobrze tzn. wskazania zmieniają się szybko, łatwo go skalibrować oraz prawidłowo przełącza na benzynę, to proszę o podanie takich ustawień aby tak było.

PostLink | Napisane: 2017-09-08, 23:22 

Witam
Zafira B 1.8XER , LPG Landirenzo fabryczny Zawór Butli LR. AT02 czujnik 90 Ohm Butla 53l

Podjechałem na kanał po pracy niedawno, instalacja przygotowana wystarczyło wpiąć.
Zainstalowany - Nieskalibrowany
KAbelek USB wpięty do LPGsensora na chwilę obecną na stałe spięty trytytkami i wychodzi z wiązką od pływaka przez uszczelkę pod tylnymi siedzeniami w podłodze, Kabel z zestawu akurat starcza do fotela kierowcy i do laptopa.

Paliwo PB - OK
LPG - Reaguje na zmiany i tyle na dzisiaj mogę powiedzieć...

Wyjście HALL dla Sterownika Landirenzo po podłączeniu pokazuje od 0 do 3 na 4 kropki przesuwając suwakiem od zakresu (Wyjście Liniowe Hall) Min/Max i reset wyłączając stacyjkę. Do tego nie mam zastrzeżeń - jak kupie kabelek to zobaczę czy da radę zmienić w kompie LPG.

Komp pokładowy na wskaźnik paliwa ma spory filtr , jutro się pobawię z kalibracją zakresu na OpComie ten ma odczyt w litrach i natychmiastowy a wskazówka wieki miną zanim się ruszy.
Kondensator 470uF mam założony na wyjściu z LPGSensor'a na sygnale Paliwo do kompa.

Oczywiście chcę mieć prawidłowy zasięg na kompie a Zafira ma zbiornik według danych producenta
PB 60 litry , a LPG mam 53l MAX - użyteczne 80% daje 42,4 litry LPG Kalibracja FULL
czyli przeliczając ustawienia dla suwaków trzeba ustawić odpowiednie poziomy litrów
w zakładce KALIBRACJA WSKAŹNIKA
42,4 - FULL
31,8 - 3 /4
21,2 - POŁOWA
10,6 - 1 / 4
Jeśli się mylę to proszę o uświadomienie.

Pozdrawiam Piotr

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 10:15 

Mam pytanie
- do czego służy i kiedy jest włączany "Drugi Reset Wskazań"
- Zakres 0...100% to skala od minimum paliwa do max ustawialne suwaki w zakładce kalibracji?

Walcze w Zafirze z zaje... wolną reakcją kompa na zmiane paliwa.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 10:22 

Auto: Chevrolet Cruze
Elektronika: BRC
Rok Produkcji: 2012
heineken22 napisał(a):
Witam,
tak jak napisałem wcześniej wszystko było ok...

Czyżby? Było ok gdy przełączenie z PB na LPG nastąpiło przed ruszeniem samochodem.

heineken22 napisał(a):
- gdy odpaliłem auto po 22-giej to wskazówka już wędrowała w ślimaczym tempie i po ok 15-20 min pokazywała rzeczywisty poziom gazu. Pb mam 1/4 , a lpg ponad 1/2 wskazań.
- wczoraj sytuacja się powtórzyła, z tą różnicą, że zanim wskazówka zaczęła pokazywać rzeczywisty poziom gazu - przyjmijmy, że była w położeniu 1/2 - zgasiłem auto. Po ponownym odpaleniu po kilkudziesięciu minutach tak jakby cykl zaczynał się od początku.

Czyli znowu potwierdzenie tego co napisałem wyżej.
Reasumując, twój samochód ma dokładnie taką samą elektronikę stabilizacji wahań poziomu benzyny jak mój, Chevrolet Cruze. I teraz wyjaśniam w czym rzecz. Jeśli przełączenie z PB na LPG nastąpi przed ruszeniem samochodem to wskaźnik benzyny natychmiast zmieni położenie na właściwy poziom LPG. Ale jeśli ruszysz samochodem i dopiero w trakcie jazdy nastąpi przełączenie PB na LPG to doopa, wskaźnik będzie się przemieszczał wieki. Bo podczas jazdy uruchamia się t.zw. drugi stopień tłumienia poziomu i w tym czasie zmiana poziomu z Min. do Max będzie trwała chyba ze 20 min.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 13:09 

Cytuj:
czyli przeliczając ustawienia dla suwaków trzeba ustawić odpowiednie poziomy litrów
42,4 - FULL
31,8 - 3 /4
21,2 - POŁOWA
10,6 - 1 / 4

punkty w zakładce kalibracja wskaźnika służą do ustawienia wskaźnika na desce, punkt 1/4 trzeba tak ustawić żeby przy załączonym przekaźniku wskazówka była na 1/4 itp.
Kalibracja zbiornika jest automatyczna w momencie pierwszego tankowania - oczywiście musi być obecne zasilanie.

Cytuj:
Kondensator 470uF mam założony na wyjściu z LPGSensor'a na sygnale Paliwo do kompa.

Na wyjściu jest 2.2uF i uważam że w zupełności on wystarcza.

Cytuj:
Ale jeśli ruszysz samochodem i dopiero w trakcie jazdy nastąpi przełączenie PB na LPG to doopa, wskaźnik będzie się przemieszczał wieki. Bo podczas jazdy uruchamia się t.zw. drugi stopień tłumienia poziomu i w tym czasie zmiana poziomu z Min. do Max będzie trwała chyba ze 20 min.

Dla takiego zachowania przewidziana jest opcja "Przełącz na odczyt LPG po upływie x sekund od włączenia zasilania LPG Sensora". Jeśli włączymy tą opcję i mamy zasilanie po zapłonie zobaczymy odczyt benzyny przez x sekund od włączenia zapłonu potem przechodzi na LPG.

Nadal twierdzę że w Mondeo mk3 to dobrze działa gdyż był to podstawowy samochód na jakim testowałem rozwiązanie. Może ma Pan jakąś wersję po lifcie lub nowszą gdzie jest inne rozwiązanie.

Przypominam że przyjmuję bezproblemowo zwroty.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 14:41 

LPGSensor napisał(a):
Cytuj:
42,4 - FULL
31,8 - 3 /4
21,2 - POŁOWA
10,6 - 1 / 4

punkty w zakładce kalibracja wskaźnika służą do ustawienia wskaźnika na desce, punkt 1/4 trzeba tak ustawić żeby przy załączonym przekaźniku wskazówka była na 1/4 itp.
Kalibracja zbiornika jest automatyczna w momencie pierwszego tankowania - oczywiście musi być obecne zasilanie.

Cytuj:

Na wyjściu jest 2.2uF i uważam że w zupełności on wystarcza.

....

Przypominam że przyjmuję bezproblemowo zwroty.

Poziomy celowo ustawiłem nie na wskazówkę paliwa a na litry wg.OPCOM żeby mieć realny zasięg.
Zapomniałem ale w samochodzie bez podpinania kompa też można W OPLU sprawdzić przez info na LCD w trybie serwisowym (TC-Inst) komputera pokładowego też można i pokazuje realny odczyt bez filtra ,teraz zobaczyłem

Dzisiaj zauważyłem że litry po przełączeniu na LPG zmalały i zamiast 43l pokazuje 21. Na postoju PB mam 9l a ręcznie przełączanie w programie na Lpg przełącza na 43,pokazuje OK stabilnie, dopiero po odpaleniu i przełączaniu na Lpg szaleje odczyt, minus mam z kabla do elektrozaworu lpg na butli i tak się zastanawiam czy to ma wpływ ew. przepne na minus od wskaznika , może minus do zaworu to nie minus auta tylko przez coś jeszcze leci lub jest na nim spadek spory napięcia

Zwrotów ja nie uznaje , ma działać

i mam propozycje do programu na PC żeby po zatrzymaniu dłuższym myszki na danym obiekcie dołożyć dymki informacyjne co dana funkcja zawiera z jakimś krótkim opisem znacznie uprościła by zrozumienie początkującym programu i zaoszczędziła autorowi pytań. Temat sam przerabiałem pisząc programy i jest to dobre i użyteczne rozwiązanie.W razie czego polecam sie jako tester.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 20:02 

Auto: Renault Laguna II pH I
Elektronika: KME Diego G3
Wtryskiwacze: Valtek typ 34
Reduktor: KME Silver
Pojemność: 1783
Moc: 120
Kod Nadwozia: KG0M
Kod Silnika: F4P 772
Rok Produkcji: 2002
Ja w ogóle cały czas czekam na jakąś instrukcję obsługi bo na razie nie rozumiem 70% funkcji programu.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 21:05 

LPGSensor napisał(a):
Nadal twierdzę że w Mondeo mk3 to dobrze działa gdyż był to podstawowy samochód na jakim testowałem rozwiązanie. Może ma Pan jakąś wersję po lifcie lub nowszą gdzie jest inne rozwiązanie.

Mondeo po lifcie to fakt, nie działało to jak trzeba ale po zastosowaniu rozwiązania zaproponowanego przez kolegę Piotrazradiazet, (dołożenie kondensatora) problem ustąpił.

barus napisał(a):
Jeśli przełączenie z PB na LPG nastąpi przed ruszeniem samochodem to wskaźnik benzyny natychmiast zmieni położenie na właściwy poziom LPG. Ale jeśli ruszysz samochodem i dopiero w trakcie jazdy nastąpi przełączenie PB na LPG to doopa, wskaźnik będzie się przemieszczał wieki. Bo podczas jazdy uruchamia się t.zw. drugi stopień tłumienia poziomu i w tym czasie zmiana poziomu z Min. do Max będzie trwała chyba ze 20 min.

Kolega Barus ma tutaj 100 % racji, przetestowane.
LPGSensor napisał(a):
Dla takiego zachowania przewidziana jest opcja "Przełącz na odczyt LPG po upływie x sekund od włączenia zasilania LPG Sensora". Jeśli włączymy tą opcję i mamy zasilanie po zapłonie zobaczymy odczyt benzyny przez x sekund od włączenia zapłonu potem przechodzi na LPG.

Jutro przetestuję to ustawienie, tylko zmienię zasilanie na " po zapłonie ".
gazioreks napisał(a):
Ja w ogóle cały czas czekam na jakąś instrukcję obsługi bo na razie nie rozumiem 70% funkcji programu.

100 % racji, instrukcja jest nie jasna i w większości opisy w niej mają się nijak do funkcji w programie. Jest też kilka sprzecznych opisów.

"Przełącz na odczyt LPG po upływie x sekund obecności napięcia na wejściu + 12 V LPG" to z kolei będzie po pojawieniu się napięcia na cewce elektrozaworu?.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 21:35 

LPGSensor napisał(a):

A co to da jeśli koleś przekręcając kulczyk natychmiast uruchomi samochód i od razu nim ruszy, a masz ustawione x sekund na odczyt benzyny i przed ruszeniem samochodu sensor nie zdąrzył przełączyć na odczyt gazu? Będzie ten sam problem, który opisał wcześniej kol. heineken22.
To zadziała prawidłowo jeśli kolega po przekręceniu zapłonu nie będzie się spieszył i ustawi możliwie najkrótszy czas na podgląd wskazań benzyny lub w ogóle z tego podglądu zrezygnuje. Przy centralce BRC mam to inaczej rozwiązane.

Ostatnio edytowano 2017-09-10, 23:24 przez barus, łącznie edytowano 2 razy

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 22:19 

Drugi mankament tego rozwiązania jest taki, że gdy braknie nam gazu, auto przełączy się na benzynę a na wskaźniku będzie pokazywać poziom gazu czyli zero i zapalona kontrolka rezerwy.

PostLink | Napisane: 2017-09-10, 23:12 

No nie. Myślę, że kol Sensor zadbał o taki szczegół i na pewno przy braku LPG wskaźnik automatycznie przełączy się na pomiar ilości benzyny. To akurat jest b. prosta sprawa do wykonania.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę  | <<  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  >>

Strefa czasowa: UTC + 1