Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę  | 1, 2  >>
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odpala na LPG, a na benzynie nie.
PostLink | Napisane: 2018-06-13, 00:16 

Auto: Lacetti
Elektronika: PRINS
Pojemność: 1.8
Moc: 122
Rok Produkcji: 2007
Hej, nowy na forum, choć samochodami na LPG jeżdżę od ponad 10 lat ;)
Głównie styczność miałem z naszym STAG'iem (ostatnio STAG4) i nie narzekałem.
Ale nie o tym. Całkiem niedawno stałem się posiadaczem Chevroleta Lacetti z 2005r, silnik 1.6 109km i fabryczna (zapewne zakładana przez dealera) instalacja LPG marki PRINS. Prinsa nigdy nie miałem, ale ponoć instalki dobre.
Nie wiem jak się nazywa itd. dlatego mam kilka fotek.
O co chodzi:

Po pracy wsiadam w auto i odpala, jadę jakieś 50-100m i auto zdycha, nie da się go odpalić. Zjeżdżam na pobocze i odłączam akumulator na +/- 2, 3 minutki. Nadal nic, kręci jak głupie, pompa pracuje, ale nie chce odpalić. Odpalam auto awaryjnie na LPG (dobrze że większość instalacji odpala się awaryjnie podobnie) i mimo niezadowolenia auta przez pierwsze 200-300m jadę, jadę tak 40km aż zajeżdżam do domu.
W garażu sprawdzam po kolei, pompę paliwa (daje paliwo, mocny strumień przy samej listwie wtrysków), wtryskiwaczy dostają prąd po zapłonie (plus, zapewne sterujący jest minus), wymieniłem świece (na te same, NGK) i przewody na nowe (oryginały). Nadal nic. Odłączyłem akumulator na całą noc, może coś się zresetuje. Nie. Odłączyłem instalację LPG, może ona coś mieszała. Nadal nic. Po odpaleniu awaryjnym na LPG i przełączeniu na PB auto od razu gaśnie. Dodatkowo świeci check engine. Niestety nie mogę się połączyć zarówno ELM327 jak i VAG KKL.

Wyczytałem że w instalacjach gazowych wtryskiwacze benzynowe idą niejako przez komputer/sterownik LPG, bo to właśnie instalacja LPG włącza i wyłącza owe wtryski (nawet logiczne). Napisane było tam że najprostszym sposobem by sprawdzić czy instalka (sterownik) nawala, jest zamontowanie ,,zwartki", czy jak zwał tak zwał, tak, by wtryski PB dostawały prąd po lini prostej, z pominięciem instalacji. No. Tyle teorii. Teraz skąd wiedzieć które piny ze sobą połączyć na próbę czy to to? Chciałbym to wiedzieć bo jeśli nawaliło LPG oddaję do zaufanego gazownika (Trix Piotr Kwinta Lubrza), jeśli nie to to winny mógłby być komp samochodu, immobilizer i masa innych pierdół, niemniej jednak LPG wydaje się na tę chwilę najlogiczniejsze. Za odpowiedź z góry dzięki :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jutro wyciągnę kostkę z instalacji STAG4, i zobaczę czy drugie auto, z inną instalką będzie miało podobne objawy. Jeśli tak to chyba jednoznacznie wina instalacji? Tak czy siak bardzo prosiłbym o waszą pomoc, bo o forum dużo dobrego słyszałem :D

Tytuł: Re: Odpala na LPG, a na benzynie nie.
PostLink | Napisane: 2018-06-13, 08:27 
Pomaga

Auto: Xantia HA
Elektronika: Stag 4
Wtryskiwacze: MJ-FX
Reduktor: Zavoli/1,0 B
Dysze: 2,3
Pojemność: 2000
Moc: 136
Kod Silnika: XU10J4R
Rok Produkcji: 1998
Prins może mieć uszkodzony emulator wtryskiwaczy benzyny, w starszej wersji były to osobne "pudełka" poza sterownikiem LPG.

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 09:40 

Auto: Lexus IS 200 Turbo/RX400h
Elektronika: Stag 300/6 +
Wtryskiwacze: Hana Red/blue
Reduktor: KME Turbo/Red
Pojemność: 2000/3300
Moc: zmienna ok.220KM/272
Kod Nadwozia: GXE10/
Kod Silnika: 1G-FE/3MZ
Rok Produkcji: 2003/2007
Trzeba odszukać miejsce gdzie zostały przerwane obwody zasilania wtryskiwaczy benzynowych.Może to być przy sterowniku albo gdzieś dalej "po drodze" do samych wtryskiwaczy.

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 11:21 

Ok, teraz po kolei. Chętnie wyśledziłbym te przewody od wtrysków benzynowych, ale najpierw musiałbym wiedzieć które są to kable. Potrzebowałbym schematu. W internecie znalazłem jedynie schemat dla jakiegoś VSI 1 i VSI 2 gdzie było dużo mniej kabli (według schematu).

Druga kwestia, jeśli uszkodzony byłby sam sterownik, albo owy emulator wtrysków - co dalej? Wymiana sterowania instalacją? Jeśli tak, to koniecznie do tej instalacji musi być PRINS czy mógłbym poprosić gazownika o montaż np. STAG'a 4 a pozostawienie reszty bebechów PRINS? Nie ukrywam, w drugim samochodzie od ponad 5 lat mam STAG 4 (montowany właśnie u TRIX) i poza przeglądami nie musiałem tam robić totalnie nic. Rozumiem że tu instalacja jest ponad 3x dłużej więc miało prawo się coś popsuć, niemniej gdyby konieczna była wymiana preferowałbym coś nowszego. Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, choć proszę o jeszcze :)

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 15:03 

Auto: Toyota Corolla 1.4 VVTI
Wtryskiwacze: KEIHIN-pomarańczowe
Reduktor: PRINS (2 membrany)
Pojemność: 1398
Moc: 96.5
Kod Nadwozia: E12
Kod Silnika: 4 ZZ
Rok Produkcji: 2004
Też, tak jak Mirosław stawiam na emulator wtryskiwaczy, jego wymiana będzie na pewno tańsza niż wymiana instalacji (sterownika).
Ale interesuje mnie inna sprawa - możliwość awaryjnego odpalenia na gazie w Prinsie, czy autor tematu mógłby zdradzić jak to można zrobić?

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 15:35 

U mnie po przekręceniu kluczyka na zapłon wystarczy przytrzymać przycisk LPG przez około 5sek i puścić. Wtedy już odpalam na LPG. Patent taki że działa to jednorazowo. Potem trzeba albo:

a) odłączyć akumulator na kilka sekund
b) wyciągnąć i włożyć z powrotem bezpiecznik główny (main) instalacji.

Po takim ,,resecie" znowu, można awaryjnie przełączyć na LPG.

Dostanę sam emulator, czy mimo wszystko oddać do gazownika?

Jak to wygląda, można sterownik zastąpić innym, przykładowym STAG4 a resztę instalacji zostawić ,,starą"?

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 15:38 

Ogólnie potrzeba matką wynalazku, czy jakoś tak, bo nigdy wcześniej nie próbowałem go tak odpalać. Wiedziałem jak awaryjnie odpalić drugie auto na LPG (tam STAG4), więc i tu sprawdziłem praktycznie taką samą czynność zastosować. Tyle że w Prins muszę po jednym takim odpaleniu zresetować jakoby kompa. Tyle z różnic względem STAG'a.

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 19:29 

Artur67 napisał(a):
U mnie po przekręceniu kluczyka na zapłon wystarczy przytrzymać przycisk LPG przez około 5sek i puścić.

Dzięki za informację. Jutro zaraz sprawdzę czy to działa u mnie. Nigdy nie byłem w takiej sytuacji, żeby mi ta opcja była potrzebna, ale dobrze wiedzieć.
Co do emulatora wtrysków. Jeżeli emulator jest na wtyczkę, to wg mnie, wystarczy taki sam kupić i podmienić. Trochę gorzej jak emulator nie ma wtyczki, tylko jest wiązka przewodów, to trzeba się zabawić w lutowanie, jeżeli wymieniany jest na taki sam. Jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja jest, jak trzeba przejść z emulatora bez wtyczki, na taki z wtyczką, bo one inaczej są podłączone pod wtryskiwacze benzynowe i chyba pod sterownik gazowy (tego nie sprawdzałem) i tu potrzebny byłby schemat i chyba kumaty gazownik.
Schemat elektryczny instalacji Prinsa VSI (6cyl.) w którymś temacie załączyłem.
Artur67 napisał(a):
Jak to wygląda, można sterownik zastąpić innym, przykładowym STAG4 a resztę instalacji zostawić ,,starą"?

Wtryskiwacze i reduktor mogą zostać, a co do reszty niech się wypowiedzą zawodowcy.

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 22:14 

Emulator jest bez wtyczki. To jednak jakoś bym ogarnął. Lutować potrafię. Gorzej jest, bo wiem tyle że jest... czarny. Wszelkie oznaczenia są albo ściągnięte (został zaschnięty klej po naklejce), albo zdrapane. Został tylko dumny napis ,,PRINS" od góry. Więc raczej jutro kontaktuję się z moim gazownikiem. Pewnie termin na za tydzień, ale przynajmniej pewność że będzie działało jak należy ;)
Dobrze że inne samochody w gospodarstwie domowym. Ale jeśli można to prosiłbym o niekończenie wątku, chciałbym uzyskać jeszcze 100% odpowiedź czy do mojej instalki będzie można wpakować inny, nowy sterownik LPG, a bebechy pozostawić sprzed ponad dekady?

PostLink | Napisane: 2018-06-13, 22:49 
Pomaga

Auto: Xantia HA
Elektronika: Stag 4
Wtryskiwacze: MJ-FX
Reduktor: Zavoli/1,0 B
Dysze: 2,3
Pojemność: 2000
Moc: 136
Kod Silnika: XU10J4R
Rok Produkcji: 1998
oczywiście, że do pozostałych podzespołów można zaaplikować inny sterownik, najlepiej taki który ma liście wtryskiwacze Prinsa

PostLink | Napisane: 2018-06-14, 10:10 

No to jestem trochę bardziej spokojny. Bo już myślałem że pozostaną mi dwie opcje - wymiana na taką samą elektronikę prins (używaną), albo wymiana większości podzespołów instalki

PostLink | Napisane: 2018-06-14, 13:54 

U mnie na emulatorze też jest tylko ten dumny napis i nie widać aby coś było usuwane i mój tak wygląda.
https://i.ebayimg.com/00/s/MTAyNFg1NzY=/z/PXQAAOSwbF1aHVDZ/$_72.JPG
ale są też takie
https://www.skapiec.pl/zdjecia/skapiec- ... yp-VSI.jpg
Sprawdzałem opisana opcję awaryjnego odpalania na gazie, ale u mnie to nie działa - może coś źle, nie w takiej kolejności wykonuję.

PostLink | Napisane: 2018-06-14, 19:47 

Nie, ja mam inny emulator. Nie mam czarnych i czerwonych przewodów, tylko wszystkie inne.

PostLink | Napisane: 2018-06-14, 22:00 

To z tego wynika, że masz emulator nowego typu z indeksem zaczynającym się od 180/7000 (nowszego niż mój ma indeks zaczynający się od 080/7000) i inaczej on jest włączany do instalacji niż mój.

PostLink | Napisane: 2018-06-15, 17:28 

Dobra, bo do gazownika oddaję auto dopiero w poniedziałek, a auto jakby unieruchomione.
I sorry, jednak nie da się odpalić awaryjnie PRINS'a na LPG. Przedtem się udawało bo... było ciepło, a PRINS jak jest ciepły może uruchomić auto na LPG. Przepraszam więc za wprowadzenie w błąd. Dlatego tym bardziej chciałem samemu coś pogrzebać, bo auto unieruchomione (w garażu jedynie 19*C, nie da się go teraz w ogóle odpalić).

Rozebrałem ten emulator. W środku jest 14 przewodów. Dwa rzedy.

W dolnym są kable koloru czerwonego (zapewne plus), brązowego (zapewne masa), później niebiesko żółty, zielono żółty, biało żółty, i fioletowo/różowo żółty.

W górnym rzędzie są przewody kolorów:

niebieski, niebiesko-żółty, zielony, zielono-żółty, biały, biało-żółty, fioletowy, fioletowo-żółty.

Jest więc jakaś symetria. Kolory są obok siebie, więc to je należy zewrzeć? Czy po prostu można je przeciąć i połączyć poza emulatorem, na krótko, czy muszą wchodzić w emulator i dodatkowo być ,,zmostkowane"?

Fajnie byłoby odpalić tego bydlaka na pb bo nie widzi mi się holowanie zgaszonego auta 20km.

Patent z podgrzaniem reduktora opalarką/ciepłą wodą nie sprawdził się ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę  | 1, 2  >>

Strefa czasowa: UTC + 1