Autor Wiadomość
 Tytuł: piszczy 5 razy, nie przełącza z PB na LPG
PostLink | Napisane: 2020-02-01, 20:17 

Auto: Fiat500
Elektronika: ESGI 2
Reduktor: Stefanelli Geo
Pojemność: 1242
Moc: 69
Rok Produkcji: 2013
Dzień dobry, Panowie proszę pomóżcie kobiecie zagubionej w temacie LPG.
Jakieś 40 dni temu kupiłam używanego Fiata 500 z instalacją zamontowaną w salonie Fiata przed zakupem przez pierwszego właściciela w 2013 r. Wszystko co o niej wiem opisałam w profilu - jeżeli mi powiecie jak mam ustalić pozostałe dane to to zrobię i uzupełnię profil. Samochód z tą instalacją przejechał 40 tys. km.
Na razie od czasu zakupu jeżdżę w zasadzie cały czas w korkach po mieście, przejazdy po ok. 10-12 km.
Pierwsze dwa tygodnie wszystko działało bez problemu, przełączało się z benzyny na LPG, sprzedający nie wspominał o żadnych problemach z instalacją. Od początku stycznia zaczęła się zabawa jak w temacie: instalacja piszczy pięć razy, bardzo szybko mruga zielona dioda, nie chce przełączyć się na LPG - po prostu jeżdżę na benzynie i tutaj nie ma żadnych problemów. No ale jeżeli mam już to LPG to chciałabym z niego korzystać.
Przez kolejne 2 tygodnie od pierwszego "wyskoku" instalacji LPG, zasadniczo problem się powtarzał, ale okazjonalnie jednak kilka razy instalacja zadziałała prawidłowo, nie piszczała, przełączała się na LPG.

Tydzień temu pojechałam na diagnostykę - nazwa usługi na fakturze: "diagnostyka instalacji gazowej 3,4 cyl."; diagnoza napisana jako komentarz na fakturze: "nie działa sterownik instalacji gazowej ESGI. Brak wysterowania 2 cyl." Propozycja warsztatu - ESGI to dziadostwo, stare, nie ma do tego części, wymienić na Stag GoFast, koszt 1068 zł.
Od czasu odebrania samochodu z warsztatu nie podjęłam żadnych działań naprawczych, w poniedziałek i połowę wtorku (jazda w korkach, niska temperatura otoczenia) nadal nie przełączało mi się na LPG, we wtorek wieczorem (jazda nie w korkach, chyba zrobiło się cieplej) instalacja przełączyła na LPG, w środę, czwartek i piątek rano (jazda w korkach) znowu nie przełączało na LPG, po czym od piątkowego popołudnia (zrobiło się zauważalnie cieplej oraz nie jeździłam w korkach) i całą sobotę instalacja LPG niespodziewanie zaczęła jednak działać prawidłowo - samochód przełączył się z benzyny na LPG i stało się to co najmniej kilkakrotnie, po każdym uruchomieniu silnika, a także gdy manualnie (na przełączniku) przełączałam się w czasie jazdy z gazu na benzynę i ponownie na gaz - jednym słowem żadnych objawów, że coś jest nie tak z instalacją LPG.
W związku z tym nabrałam wątpliwości, czy postawiona przez warsztat diagnoza jest rzeczywiście prawidłowa i pełna i czy rzeczywiście jedyną metodą naprawy jest wymiana całego sterownika.
I tak oto zabrnęłam na forum, żeby zdobyć trochę wiedzy w temacie całkowicie mi obcym. Prosiłabym Was o poradę, czy dobrze myślę i co zrobić:
- czy wymieniać cały sterownik? Czy aby na pewno na Stag GoFast? Czy na 100% to rozwiąże moje problemy, czy też to będzie początek długiej serii wizyt w warsztatach i wymian kolejnych podzespołów?
- czy jest możliwe, że problem uda się rozwiązać taniej, albo że to jest jakaś pierdółka z którą można sobie poradzić mniejszym kosztem?
- co jeszcze mogę sprawdzić i jak to zrobić samodzielnie? Albo gdzie to zrobić we Wrocławiu? Na dzień dzisiejszy jest tak, że byłam w jednym warsztacie, dzwoniłam jeszcze do dwóch i tego nieszczęsnego ESGI nikt nie chce dotykać.
- czy warunki pogodowe rzeczywiście mogą mieć wpływ na moje problemy z przełączaniem z PB na LPG, czy to tylko zbieg okoliczności?
Dziękuję za cierpliwość w czytaniu ;) i za wszystkie odpowiedzi :)

Strefa czasowa: UTC + 1