Autor Wiadomość
 Tytuł: Nieprawidłowo skalibrowane wtryski
PostLink | Napisane: 2019-11-19, 15:16 

Auto: AUDI 80
Elektronika: Lovato smart
Wtryskiwacze: Lovato J
Reduktor: RGJ 3.2
Pojemność: 1984
Moc: 115
Kod Silnika: ABK
Witam serdecznie,

Na wstępie zaznaczam, że jestem raczej laikiem jeśli chodzi o instalacje gazowe, znam jedynie pewne podstawy i ten wpis zamieszczam, by się czegoś nowego dowiedzieć. Ale do rzeczy.

Mam takie stare autko jak Audi 80 2.0 ABK. W aucie zainstalowano sekwencję Lovato Smart, jest komputerek, reduktor, auto się uruchamia na benzynie, przełącza automatycznie przy spełnieniu pewnych warunków na gaz.

Wpadł mi jednak ostatnio w ręce interfejs do tej instalacji, to podłączyłem, nieco wcześniej poczytałem no i pojawiło się kilka wątpliwości.

1. To auto posiada szybki czas wtrysku benzyny <2.0 ms. Czytając to forum używa się często określenia full group w odniesieniu do tego auta, i co za tym idzie zaleca się wykorzystywanie szybkich wtryskiwaczy gazowych. Tymczasem ja zaglądając pod maską zauważyłem wtryski Lovato J, które kalibruje się na około 6 ms. Mało tego, oprogramowanie lovato wskazuje na czasy tych wtrysków około 4.5 ms przy czasach pb 2.0 ms na jałowych (w temp. roboczej). Auto nie chodzi źle, ale zaciekawiła mnie ta sytuacja. Proszę o info, co to może oznaczać dla działania silnika.

2. Ciśnienie na reduktorze jest ustawione na 1.32. Co ciekawe, regulacja tym ciśnieniem nie wpływa na czas wtrysków LPG w programie. A chyba powinno?

Proszę o wyrozumiałość.

Tytuł: Re: Nieprawidłowo skalibrowane wtryski
PostLink | Napisane: 2019-11-19, 21:59 

Ostrzeżenia: 1

Auto: Nissan Micra K12 C+C
Elektronika: Lovato Smart Exr
Wtryskiwacze: KP
Reduktor: RGJ-3.2L
Pojemność: 1400
Moc: 88
Kod Nadwozia: cabrio
Kod Silnika: CR14DE
Rok Produkcji: 2006
Zapewne przeczytałeś instrukcję lovato, jak nie to można ją łatwo znaleźć w Google w pdfie.

Wtryskiwacze JP nie są zalecane do full group, więc tak:
1. Możesz zdławić dyszą wtryskiwacze tak żeby na wolnych uzyskać 6ms, ale podejrzewam że przy obciążeniu instalka będzie się podpierać benzyną.
2.Możesz kupić szybsze wtryski, np. ACW02/03 lub lovato Kp i od nowa wyregulować instalację, co w twoim przypadku nie będzie łatwe.
3.Możesz nic nie robić, zostawić tak jak jest... bo podczas jazdy czasy są wyższe, więc jak będą problemy to pojawią się na wolnych obrotach.

Ciśnienie masz dobre.

PostLink | Napisane: 2019-11-20, 13:07 

Auto: AUDI 80
Elektronika: Lovato smart
Wtryskiwacze: Lovato J
Reduktor: RGJ 3.2
Pojemność: 1984
Moc: 115
Kod Silnika: ABK
Dziękuję Ci za odpowiedź i wyjaśnienia. Tej instalki nie chcę ruszać bo jej działanie mnie zadowala. Pytania są bardziej "by się dokształcić".

1. Instalka i tak czasem się podpiera benzyną ale przy prędkościach 140km/h i więcej. Ustawione mam by się podpierała w przypadku niedostatecznej mocy z gazu w programie.
2. Należę do tych ciekawskich, to też chętnie bym się dowiedział dlaczego wyregulowanie nie byłoby łatwe.

I dlaczego zmiana ciśnienia na reduktorze nie wpływa na czasy LPG? Dalej też nie wiem jakie ewentualne problemy mogą się dziać, kiedy czas lpg jest mniejszy niż zalecany. Tak na chłopski rozum jeżeli producent zaleca ustawiać je na 5.5-6 ms, to domniemam, że tyle czasu potrzebują na otwarcie i zamknięcie łącznie? Czyli co? Jeżeli u mnie na wolnych jest 4.5 ms, to możnaby się spodziewać zalewania silnika, bo się nie zdążą zamknąć?

Pytam też ponieważ zauważyłem taką przypadłość w bardzo gorące dni, że po zgaszeniu auta na gazie, odpalenie go jest co najmniej dziwne (odpala na pb). Auto odpala, wskakuje na obroty, po czym obroty spadają tak nisko, że aż gaśnie. Jeżeli zanim spadną przygazuje chwilę, to już się to uspokaja i potrafi nie występować do kolejnego upalnego dnia. Jesienią, zimą nigdy nie występuje :D Powiązałem to z gazem, bo po zgaszeniu na pb nie występuje taki objaw.

PostLink | Napisane: 2019-11-20, 18:19 

Ostrzeżenia: 1

Auto: Nissan Micra K12 C+C
Elektronika: Lovato Smart Exr
Wtryskiwacze: KP
Reduktor: RGJ-3.2L
Pojemność: 1400
Moc: 88
Kod Nadwozia: cabrio
Kod Silnika: CR14DE
Rok Produkcji: 2006
lini napisał(a):
Ustawione mam by się podpierała w przypadku niedostatecznej mocy z gazu w programie.

Jak odznaczysz to przy pętleniu wyrzuci na benzynę.
lini napisał(a):
. Należę do tych ciekawskich, to też chętnie bym się dowiedział dlaczego wyregulowanie nie byłoby łatwe.

No to jedziesz, cały dział lovato i A.E.B. do przeczytania, podstawy strojenia.Tak naprawdę lovato to A.E.B. w innym opakowaniu.
Masz filmiki na yt na temat strojenia, w sam raz na zimową nudę ;)

lini napisał(a):
dlaczego zmiana ciśnienia na reduktorze nie wpływa na czasy LPG?

Wpływa, aczkolwiek mniej niż 1.3 możesz nie ustawić, kres regulacji.
Z tymi zaleceniami producenta jest tak jak z wymianą oleju, jak przeciągniesz korba nie wyleci od razu. Ot na takich czasach mają dawkować "precyzyjnie".

Strefa czasowa: UTC + 1