Autor Wiadomość
 Tytuł: Wymiana butli - na jaką?
PostLink | Napisane: 2012-09-03, 22:40 

Auto: Skoda
Pojemność: 1300
Moc: 68
Rok Produkcji: 1998
W mojej Skodzie Felici kończy się ważność butli gazowej. Obecnie jest tam zamontowana butla toroidalna firmy GZWM, 580/200mm, 39l. Wielozawór Tomasetto, już "nowszy" (z cewką), kąt głowicy: 30 stopni.
ZTCW legalizacja butli jest mało opłacalna, więc rozważam wymianę. Opcje są dwie:
- wymiana na nową
- wymiana na użyawaną (choć to ponoć zabronione, jednak popularne).

Ponieważ, aby "dorwać" jakąś tańszą butlę trzeba szukać samemu, rozważam scenariusz taki, że kupuję butlę i jadę z nią do gazownika i proszę o wymianę. Dlatego muszę się zorientować na co zwrócić uwagę :)

1) Jeśli kupuję nową butlę bez wielozaworu, to co musi być takie same? Wysokość? Kąt głowicy wielozaworu? A może też średnica i producent? Rozważam zastosowanie butli 180mm, bo ta 200mm robi mi niezłą rewolucję w bagażniku, ale nie wiem, czy to możliwe bez wymiany wielozaworu...

2) Jeśli kupuję komplet butla+wielozawór, to w sumie muszę przejmować się tylko wymiarami, żeby weszło, reszta jest bez znaczenia?

O tym, że musi mieć ważny papier, wydany przez TDT i lepiej niech nie będzie produkcji Irene, to już wiem, chodzi mi o pozostałe fakty.
A w ogóle, to którą z dróg byście mi polecili? Wiadomo, że zakup nowej jest pewniejszy, ale też droższy. Dodatkowo, obawiam się, czy nie będzie problemów z takim 10-letnim wielozaworem w przyszłości. Ponadto - raczej nie zmienię sobie wymiarów butli...
Zakup butli używanej, w komplecie z wielozaworem jest o tyle fajny, że jest tańszy, wielozawór jest młodszy, a krótszy czas eskploatacji mi nie przeszkadza (autko ma 14 lat...). Boję się natomiast, że butla będzie po przejściach dzwonie itp...

PS Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale do obecnej butli wchodzi mi od wyłączenia do pełna ok 28,5l LPG, a w sumie butla powinna pomieścić ponad 31, czy to może świadczyć o problemach z wielozaworem, czy tylko kwestia regulacji pływaka albo jakiegoś syfu na dnie zbiornika??

Pozdrawiam
Konoppo

Tytuł: Re: Wymiana butli - na jaką?
PostLink | Napisane: 2012-09-03, 22:58 

bierz nową butlę i nowy wielozawór , będziesz miał z głowy na kolejne 10 lat.

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 07:15 

holipa napisał(a):

Ale chyba nie potrzebuję spokoju na 10 lat ;). Mimo, że autko fajne, wątpię, aby pojeździło do 24 roku życia ;) ;) - a jeśli, to u nowego właściciela. Koszt nowej butli + wielozawór + wymiana, to ok. 600zł, czyli ok 1/5 wartości auta :). Dlatego rozważam też warianty tańsze... Ale dzięki za radę :).

Pozdrawiam
Konoppo

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 11:51 
Pomaga

Auto: Aódi a4b6/ Mazda 6
Elektronika: Q-Box Basic/SKY DIRECT
Wtryskiwacze: AC-W03 BFC/ AC-W02
Reduktor: Kanapka Gold GT/ GOLD GT
Dysze: BRAK/2.7
Pojemność: 1781/2488
Moc: 320KM\192
Kod Nadwozia: 8E2/GJ
Kod Silnika: AVJ/PY
Rok Produkcji: 2001/2013
Po co Ci nowy wielozawór?
szkoda kasy

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 12:12 

roboform550 napisał(a):
Po co Ci nowy wielozawór?
szkoda kasy

Też mi siętak wydaje, ale to nie mój pomysł ;)
holipa napisał(a):

:). Ja bym chciał kupić nową butlę pod wielozawór, który posiadam albo używaną butlę z używanym wielozaworem w komplecie. W przypadku nowej butli nie mam pojęcia co kupić, żeby na 100% pasował do tego mój wielozawór... Czy musi być ten sam producent, czy może być inny itp.

Pozdrawiam
Konoppo

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 14:58 

o ile feli ruda nie zje to pojeździ te kolejne 10 latek , kup taką samą butlę to odejdzie ci problem z doginaniem pływaka.
wymienić możesz sam z tego co wiem (chyba że czegoś nie wiem ?), ja sam to robiłem w feli

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 17:18 

holipa napisał(a):
o ile feli ruda nie zje to pojeździ te kolejne 10 latek , kup taką samą butlę to odejdzie ci problem z doginaniem pływaka.
wymienić możesz sam z tego co wiem (chyba że czegoś nie wiem ?), ja sam to robiłem w feli

Wiem, że można samemu, ale z gazem wolę nie ryzykować :) znajomy załatwił mi przekładkę u swojego znajomego gazownika za pół ceny. Ale butlę albo nową u noego dostanę, albo mam przyjechać z własną. Tak więc nie ja się bede z tym męczyć :) ale to podginanie pływaka dotyczy butli mniejszej, czy tez innego producenta? Tak pytam o to, bo butle Stako są chyba kilka zł tańsze niz GZWM.

Pozdrawiam
Konoppo

PostLink | Napisane: 2012-09-04, 20:24 

jak będzie to gazownik robił to jego się spytaj jaką butlę masz kupić i od razu spytaj ile u niego taka kosztuje. pewnie się okaże że ta sama kasa co kupiona gdzie indziej

Strefa czasowa: UTC + 1